„Eksperyment Adam i Ewa”, Mark Twain

„Eksperyment Adam i Ewa” - plakatNa podstawie „Pamiętników Adama i Ewy”

Opowiadając Historię Stworzenia Mark Twain pisze o sobie i o swojej żonie. Być może dlatego jego Adam i Ewa to postaci żywe, pełne temperamentu i na wskroś współczesne, a relacje pomiędzy nimi to kwintesencja spontanicznego poczucia humoru.

Pomiędzy światem z kobiecego i – wręcz przeciwnie – z męskiego punktu widzenia stoi Wąż, Szatan, Demiurg, który może zmienić bieg życia wielu… Ale po raz kolejny okazuje się, że Ewa (nawet wtedy, gdy zrywa zakazane jabłko z Drzewa Wiadomości) jest zdecydowanie inteligentniejsza i… mądrzejsza od swojego towarzysza. I tak naprawdę to ona jako przyczyna sprawcza stoi u początku każdego nowego zdarzenia we wszechświecie. Ostatecznie zrozumie to też i Adam, który przyznaje w puencie przedstawienia: Gdziekolwiek była ona, tam był Raj.

Niespodzianką jest zaskakująca forma spektaklu: brak „czwartej ściany”, a także dialog z publicznością, nawiązujące do tradycji kabaretu. Wspaniały, literacki język nadaje spektaklowi szlachetności i sprawia, że dzieło jest ponadczasowe.

reżyseria: Tomasz Mędrzak
scenografia: Tatiana Kwiatkowska
ilustracja muzyczna: utwory Fryderyka Chopina
występują: Agnieszka Sitek i Tomasz Mędrzak